•  605
   1396/05/10 استاد اقتصاد واحد اردبیل: سند اقتصاد مقاومتی در راستای چشم انداز 1404 است
  استاد رشته اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل گفت: سند اقتصاد مقاومتی در راستای سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404 است.

  به گزارش آنا، بهنام آزادی در نشست تخصصی اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل در واحد اردبیل اظهار کرد: بر اساس اصل 110 قانون اساسی، مقام معظم رهبری می توانند سیاست های کلی نظام را تبیین کنند که معمولا پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ می شود.

  رییس دبیرخانه هیات امنای استان اردبیل بیان کرد: ما در کشور تاکنون برنامه بلند مدت نداشتیم که از ضعف های کشور است و سند چشم انداز می خواهد این نقیصه را برطرف کند.

  وی گفت: هدف اصلی این سند رسیدن به جایگاه اول اقتصادی، علمی و تکنولوژی منطقه در پایان سال 1404 است که بر این اساس اقتصاد کشور باید هر سال 8 درصد رشد داشته باشد تا به این مهم دست یابیم.

  آزادی یکی از مشکلات اقتصادی کشور را سطح بسیار پایین پس انداز دانست و گفت: ما در کشور فقط 18 درصد پس انداز داریم در صورتی که کشورهایی مانند ژاپن و کره جنوبی 30 درصد درآمد ملی را پس انداز می کنند.

  وی با تاکید بر افزایش تولید در کشور گفت: اگر تولید افزایش پیدا کند، درآمد ملی هم افزایش می یابد و با افزایش درآمد ملی، درآمد سرانه نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

  وی با اشاره به وابسته بودن اقتصاد ایران به بانک ها تصریح کرد: این موضوع باعث شده فضای کسب و کار اصلا مناسب نباشد و ایران در بهترین حال در سال 95 رتبه 117 است.

  این استاد اقتصاد بیان کرد: دولتی بودن اقتصاد یکی از مشکلات اساسی اقتصاد ایران است که باعث شده یکی از بسته ترین اقتصاد های دنیا را داشته باشیم.

  وی راه خارج شدن از معضلات اقتصادی را اجرای دقیق سند اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: این سند با هدف تامین رشد پویا و بهبود شاخص های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم انداز 20 ساله سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی با رویکرد جهادی، انعطاف پذیر، فرصت ساز، مولد، درون زا، پیشرو و برون گرا ابلاغ شده است.

  آزادی افزود: پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، پیاده سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقای جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش بنیان از اهداف سند اقتصاد مقاومتی است.

   سرپرست معاونت  برنامه ریزی و دانش بنیان واحد اردبیل:

  اقتصاد مقاومتی یعنی هدایت  به سمت بهره وری حداکثری


  سرپرست معاونت  برنامه ریزی و دانش بنیان واحد اردبیل گفت: اقتصاد مقاومتی یعنی هدایت  به سمت بهره وری حداکثری، کاهش نرخ تورم و کاهش نرخ بهره بانکی است.

  محمد روحی در نشست تخصصی اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل در واحد اردبیل بیان کرد: هیچ تولیدی با نرخ بانکی کشورمان نمی تواند تولید با صرفه داشته باشد.

  وی افزود: متوسط نرخ بهره بانکی در دنیا 6 درصد است و هیچ کجای دنیا نرخ بهره بالای 9 درصد نداریم.

  وی ضعف مدیریت و تکنولوژی را مشکل اساسی اقتصاد ایران دانست و اظهار کرد: اگر نوع مدیریت و تکنولوژی را تغییر ندهیم و نگاه های جناحی را از اقتصاد حذف نکنیم تغییری در وضعیت موجود ایجاد نخواهد شد.

  وی گفت: اقتصاد مدیران تحلیلگر می خواهد نه چاپلوس و در مدیریت باید ثبات وجود داشته باشد که کارها به خوبی و اصولی انجام شود.

  سرپرست معاونت  برنامه ریزی و دانش بنیان واحد اردبیل اظهار کرد: درآمد دانشگاه محدود است بنابراین باید کاری کنیم که افزایش یابد و هزینه ها را کاهش دهیم.

  روحی با اشاره به این که فکرهای جزئی نگر در اقتصاد دانش بنیان جایگاهی ندارد گفت: دانشگاه باید نتیجه کارهای دانش بنیان و تحقیقاتی خود را با کمک بخش خصوصی و دولتی عملیاتی کرده و تبدیل به ثروت کند.

  وی افزود: هر چقدر بتوانیم از تکنولوژی بیشتری استفاده بکنیم، مراجعات کمتر شده و وضعیت بهتری را می توانیم رقم بزنیم.

تازه ترین اخبار