•  4246
   1395/05/06 دكتر علوي فاضل: ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامي از نيمه دوم مردادماه آغاز مي شود
  دکتر علوی فاضل در نشست خبری انتخاب رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام شکستن سد کنکور توسط دانشگاه آزاد اسلامی، نيمه دوم مرداد را زمان آغاز ثبت نام بدون آزمون اعلام كرد.

  نشست خبری انتخاب رشته‌های با آزمون و بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر مجتبی علوی فاضل سخنگوی دانشگاه و دکتر بهروز دانشیان رئیس مرکز سنجش و پذیرش برگزار شد.

  به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر علوی فاضل در ابتدای این نشست با بیان اینکه انتخاب رشته‌های با آزمون برای مقاطع کارشناسی و دکتری حرفه ای از طریق آزمون سراسری انجام می‌شود، گفت: یک آزمون سراسری ورود به دانشگاه، برای همه دانشگاه‌های کشور به طور متمرکز توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود که داوطلبان علاقمند به تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی، پس از قبولی در این آزمون متمرکز، می‌توانند با مراجعه به سامانه www.azmoon.org یک انتخاب رشته جداگانه برای رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی انجام دهند.

  وی افزود: اعلام پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی در رشته‌های با آزمون که اغلب شامل رشته‌های گروه علوم پزشکی (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی)، رشته‌های کارشناسی پیراپزشکی مانند پرستاری، مامایی، علوم آزمایشگاهی و سایر رشته‌هایی که در مجموعه علوم پزشکی تعریف می‌شوند و همینطور دوره‌های کارشناسی غیرپزشکی در گروه فنی مهندسی و علوم انسانی و.... در واحدهای برتر مانند واحدهای شهر تهران و مراکز استان که رقابت برای ورود به آنها بیشتر از ظرفیت است، صورت می‌گیرد.

  علوی فاضل در ادامه گفت: این رشته‌ها 4-3درصد از کل رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی را شامل می‌شود البته تعداد داوطلبان برای ورود به آنها زیاد و رقابت نزدیک است.

  سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه حساسیت آزمون و پذیرش و رقابت در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی بالاست، گفت:‌ براساس نتایج به دست آمده در سالهای قبل، اختلاف نمره بین پذیرفته شدگان دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی یا اصلاً وجود ندارد و یا بسیار اندک است.

  وی به دلیل این اختلاف کم اشاره کرد و افزود: در رشته پزشکی تهران در دانشگاه آزاد اسلامی، افرادی پذیرفته شدند که نمره آنها بالاتر از پذیرفته شدگان پزشکی در دانشگاه‌های دولتی شهرستان‌ها بوده است و دلیل آنها هم رقابت موجود بین داوطلبان برای پذیرش در تهران است.

  داوطلبان برای مشاوره، هزینه اضافی نمی پردازند

  علوی فاضل در ادامه به داوطلبان این رشته‌ها توصیه کرد: داوطلبان با کمک گرفتن از مشاوران مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه، انتخاب رشته خود را براساس نمره و واقعیات انجام دهند و نیازی به مراجعه به مراکز و موسسات خصوصی و پرداخت هزینه‌های گزاف نیست.

  وی افزود: دانشگاه در سال گذشته با همکاری ارگان‌های نظارتی موفق شد تیم تشکیلاتی جعل پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی را کشف و خنثی کند. متهمان که با وعده‌های عوام فریبانه، مبالغ هنگفتی از خانواده‌های داوطلبان کسب کرده بودند، به وسیله مراجع قانونی دستگیر شده و پرونده در حال پیگیری در مراجع قضایی است.

  وی افزود شرایط مناسبی برای مشاوره به داوطلبان در مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شده که داوطلبان را براساس واقعیات و با توجه به نمره آنها راهنمایی می‌کنند.

  ثبت نام رشته‌های بدون آزمون؛ نیمه دوم مرداد

  دکتر علوی فاضل در مورد زمان ثبت نام رشته‌های بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: سامانه ثبت نام از نیمه دوم مردادماه فعال می‌شود و تمامی متقاضیان تحصیل در رشته‌های بدون آزمون می‌توانند با مراجعه به این سامانه، در این دوره‌های شرکت کنند.

  وی افزود: داوطلبان رشته‌های بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی می‌توانند بلافاصله پس از ثبت نام در سامانه، با در دست داشتن پرینت پذیرش خود به واحد دانشگاهی موردنظر مراجعه و ثبت نام خود را قطعی کنند.

  وی با اشاره به اینکه امکان تحصیل در رشته‌های بدون آزمون در دانشگاه آزاد اسلامی، عملاً سد کنکور را برای 97درصد از رشته‌ها شکسته است، اظهار داشت: این امکان فراهم شده که هر داوطلب براساس علاقمندی خود و محل زندگی، بتواند تحصیل کند. این موضوع مخصوصاً در مورد خواهران که سختی‌ها و محدودیت‌های زیادی برای تحصیل در شهری غیر از محل سکونت خود داشتند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

  نیمه دوم شهریور؛ اعلام نتایج کارشناسی ارشد

  سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص آزمون کارشناسی ارشد این دانشگاه گفت: آزمون کارشناسی ارشد تیرماه گذشته با موفقیت برگزار شد و هم اکنون مراحل پایانی تصحیح اوراق در حال انجام است. البته در برخی رشته‌ها مانند هنر به دلیل اینکه پاسخ‌ها تشریحی بوده، تصحیح اوراق زمان بیشتری می‌برد.

  وی افزود: پس از پایان تصحیح اوراق، مراحل پردازش نتایج انجام می‌شود و در نیمه دوم شهریورماه نتایج نهایی اعلام خواهد شد.

  علوی فاضل به اعلام نتایج کارشناسی ارشد بدون آزمون مخصوص فارغ التحصیلان ممتاز هم اشاره کرد و گفت: امر بررسی و استعلام سوابق تحصیلی این دسته از داوطلبان نیز در حال انجام است که نتایج نهایی آن نیمه دوم شهریورماه اعلام می‌شود.

  سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص اعلام نتایج دوره دکتری تخصصی تصریح کرد: نتایج دعوت به مصاحبه بر اساس آزمون کتبی دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد، مصاحبه‌ها نیز در حال انجام است که تا 21 مرداد این مصاحبه‌ها پایان یافته و براساس 75درصد نمره آزمون کتبی و 25درصد نمره مصاحبه و سوابق پژوهشی و آموزشی، نتایج آن نیمه دوم شهریورماه اعلام خواهد شد.

  وی افزود: مصاحبه دوره دکتری پژوهش محور دانشگاه آزاد اسلامی نیز به طور موازی در حال انجام است و با توجه به شرایط خاص این دوره از جمله رعایت حد نصاب معدل، بررسی مستندات علمی و سوابق پژوهشی انجام می‌شود و نتایج این دوره نیز نیمه دوم شهریورماه اعلام می‌شود.

  در دفترچه آزمون 95 حتی یک رشته فاقد مجوز وجود ندارد

  علوی فاضل با تأکید بر اینکه ظرفیت‌های رشته محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی در تمام مقاطع تحصیلی براساس مجوزهای قانونی است، گفت: در دفترچه‌های پذیرش و آزمون دانشگاه آزاد اسلامی در سال 95 حتی یک رشته فاقد مجوز نیز وجود ندارد بنابراین تمامی رشته‌های با آزمون و بدون آزمون از کاردانی تا کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و دکتری حرفه ای و تخصصی که در معرض انتخاب قرار گرفته اند، همگی دارای مجوز قانونی هستند.

  وی افزود: درخصوص ممیزی رشته‌ها، ما براساس سیاست ارتقا کیفی دانشگاه با اولویت ارتقای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری ، در آبان سال گذشته بطور داوطلبانه و براساس استانداردهای آموزشی، ارزیابی کیفیت و ممیزی رشته محل‌های دانشگاه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را آغاز کردیم. یعنی گروهی مرکب از کارشناسان خبره آموزشی در تمامی استان‌ها، با حضور روسای واحدها و معاونان آموزشی پرونده تک تک رشته‌ها به همراه مستندات مانند مجوزهای قانونی و احکام کارگزینی اعضای هیات علمی را بررسی کرد و در مجموع رشته‌هایی که نیاز به جذب هیات علمی برای تقویت کادر داشت، مشخص شد.

  سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه تصریح کرد: تمام توافقات قانونی در این زمینه انجام شد و با فراخوان جذب هیات علمی، اعضای موردنیاز هیات علمی نیز به مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی اضافه شدند که وزارت علوم نیز از این فعالیت دانشگاه استقبال کرد.

  علوی فاضل با بیان اینکه به منظور ارزیابی و پایش رفع نواقص و تکمیل پرونده رشته‌ها، ارزیابی دور دوم آغاز شده که رو به اتمام است، اظهار داشت: در حال حاضر تصویر روشن و واضحی از رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی به دست آمده است. در بسیاری از رشته‌ها، از استانداردهای آموزش عالی موجود نیز فراتر رفته ایم. به این معنی که تعداد اعضای هیات علمی موردنیاز بیش از استانداردهای آموزشی موردنیاز تصویب رشته است.

  وی به تأکید دکتر میرزاده بر ارتقای کیفی رشته‌ها اشاره کرد و گفت: سازمان مرکزی پذیرش دانشجو در واحدهای دانشگاهی که در ارتقای استانداردهای آموزشی خود کوتاهی کنند را متوقف خواهد کرد.

  تعداد دفعات انتخاب رشته محدودیتی ندارد

  سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی به تعداد انتخاب‌های داوطلبان در مقاطع مختلف تحصیلی اشاره کرد و افزود: هر داوطلب در مقطع کارشناسی ارشد، حق انتخاب 100 کد رشته محل را دارد. در مقطع دکتری تخصصی 40 انتخاب و در کاردانی و کارشناسی با آزمون 20 انتخاب در نظر گرفته شده است. در کارشناسی و کاردانی بدون آزمون، هر داوطلب تنها یک انتخاب دارد زیرا انتخاب برابر پذیرش است.

  وی با بیان اینکه در تعداد دفعات انتخاب رشته برای داوطلبان محدودیتی وجود ندارد، تصریح کرد: این امکان وجود دارد که داوطلب با مراجعه مجدد به سامانه، انتخاب رشته و ثبت نام کند. مرکز سنجش و پذیرش آخرین مراجعه و ثبت نام داوطلب را ملاک عمل قرار می‌دهد. در مورد رشته‌های بدون آزمون نیز این امکان در نظر گرفته شده که داوطلب به صورت همزمان می‌تواند در چند رشته و گروه پذیرش بگیرد اما در نهایت تنها در یکی از آنها مجاز به ثبت نام قطعی در محل واحد دانشگاهی خواهد بود.

  علوی فاضل به تشریح حد نصاب در آزمون‌های رقابتی پرداخت و گفت: در آزمون‌های رقابتی شرط لازم، داشتن حد نصاب است اما شرط کافی قرار گرفتن در صدر رتبه بندی داوطلبان بر اساس ظرفیت پذیرش است. به این معنی که داشتن حد نصاب نمره به معنی قبولی و پذیرش نیست بلکه دربین تمامی کسانی که حد نصاب دارند، در بهترین وضعیت براساس ظرفیت دانشگاه باشد.

  وی به فرآیند ممیزی رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و افزود: آنچه مبنا و اساس تصویب رشته در دانشگاه آزاد اسلامی است، فقط قانون است. بارها رئیس محترم هیات امنا و هیات موسس دانشگاه و همینطور جناب آقای دکتر میرزاده تأکید کرده اند که کسی در دانشگاه آزاد اسلامی ذینفع نیست و همگی وظیفه داریم به عنوان جزئی از انقلاب و نظام، به مردم خدمت کرده و به تحقق سیاست‌های نظام کمک کنیم.

  وی افزود: همه رشته‌های غیرپزشکی در همه دانشگاه‌های کشور باید به دفتر گسترش وزارت علوم و همه رشته‌های پزشکی به دفتر گسترش وزارت بهداشت ارائه شود. ضوابط هم کاملاً مشخص است. اگر وزارت علوم یا وزارت بهداشت، رشته ای را در زمان مقرر و با شرایط تعیین شده تصویب نکند، کمیته ای سه نفره متشکل از نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان رئیس کمیته، نماینده وزارت علوم یا بهداشت حسب مورد و نماینده دانشگاه آزاد اسلامی کار بررسی و ارزیابی و تصویب رشته‌ها را انجام داده و تصویب نامه را به وزارت علوم یا بهداشت ابلاغ می‌کند. این فرآیندهایی است که در طول سی و چند سال گذشته دانشگاه آزاد اسلامی طی می‌شده است. تا این مراحل تصویب طی نشود، هیچ رشته ای در دفترچه‌های آزمون درج نمی شود.

  وی با بیان اینکه در مدارک فارغ التحصیلی نیز به همین قانون استناد می‌شود، اظهار داشت: مستندات قانونی در مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی قید می‌شود.

  علوی فاضل به کاهش ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: براساس توافق با وزارت بهداشت و تعهد برای کیفی سازی، ظرفیت در گروه علوم پزشکی نسبت به سال 92 یک‌سوم شده است. به این معنی که در سال 92 حدود 28هزار نفر پذیرش در مجموعه علوم پزشکی داشته ایم که این رقم در سالهای 93 و 94 به حدود 10هزار نفر رسیده است.

  وی افزود: در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی در مقاطع کاردانی و کارشناسی یک میلیون، در کارشناسی ارشد حدود 170هزار نفر و در مقطع دکتری 12-10هزار نفر ظرفیت پذیرش ایجاد کرده است.

  دکتر علوی فاضل با بیان اینکه تعامل دانشگاه آزاد اسلامی با وزارت علوم و وزارت بهداشت در بالاترین سطح قرار دارد، تأکید کرد: تمامی رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی دارای مجوز قانونی است و مدارک فارغ التحصیلی تمامی رشته‌ها نیز به استناد قانون دارای اعتبار است و همه باید به قانون تمکین کنند.

  آمادگی مشاوران و کارشناسان مرکز سنجش و پذیرش برای راهنمایی داوطلبان

  سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی در پایان به داوطلبان توصیه کرد: با توجه به نزدیک شدن زمان انتخاب رشته، داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت www.azmoon.org و تماس با شماره تلفن 4743 مرکز سنجش و پذیرش، با مشاوران خبره و کارشناسان آموزشی برای مشورت در انتخاب رشته کمک بگیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می‌توانند علاوه بر سایت آزمون، به سامانه sanjesh.iau.ac.ir و همینطور سایت دانشگاه آزاد اسلامی به آدرس www.iau.ac.ir مراجعه کنند.


تازه ترین اخبار

fapjunk.com