•  303
   1399/11/28 معاون دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل تشریح کرد؛ از فعالیت ۱۱ کانون فرهنگی هنری تا برنامه‌ریزی‌ برای کرسی‌های آزاداندیشی/ وقتی حوزه فرهنگ کرونا را دور می‌زند
  معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل از برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی دانشجویی و فعالیت ۱۱ کانون فرهنگی هنری و هیئت مذهبی در این دانشگاه خبر داد.

   فعالیت‌های حوزه دانشجویی و فرهنگی نقش بسزایی در ارتقای سطح علمی و امور فرهنگی دانشجویان، استادان و کارکنان دانشگاه دارد و یکی از اهداف اصلی این حوزه دانشگاهی شکوفایی استعدادهای نهفته دانشجویان است که ارتباط نزدیکی با نحوه زندگی فعالیت‌های اجتماعی دانشجویان دارد.

  حوزه دانشجویی و فرهنگی از آن جهت به دانشجو اهمیت پیدا می‌کند که پرورش او در محیط دانشگاه به آن وابسته است؛ چراکه حوزه دانشجویی و فرهنگی همواره در حال تهیه امکانات و مواردی بوده که دانشجو در زمان تحصیل همیشه با بهترین شرایط روبه‌رو باشد.

  همه سعی حوزه دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل به‌دلیل اضافه شدن رشته‌های تحصیلی جدید و با توجه به گسترش و رشد روزافزون آن و پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بر آن است با نیازسنجی، پیش‌بینی منابع، برنامه‌ریزی در راستای ایجاد زمینه و فضای مناسب و آموزش کارکنان و با استفاده از مشارکت دانشجویان و ارائه امکاناتی نظیر خوابگاه‌ها، تغذیه، مشاوره و... خدمات خود را به دانشجویان بهبود بخشد و امکانات فرهنگی و معیشتی و رفاهی و تحصیلاتی مناسبی را برای دانشجویان فراهم آورد.

  خبرنگار خبرگزاری آنا به همین مناسبت با محمدتقی معصومی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل گفت‌وگو کرده است که در ادامه خواهیم خواند.

  آنا: جدیدترین اقدامات و فعالیت‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل در دوران کرونا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

  معصومی:  تمرکز بر فعالیت در فضای مجازی و ارتباط‌گیری با دانشجویان و برنامه‌ریزی برای بی‌نیاز کردن دانشجو از مراجعه حضوری به دانشگاه از طریق سامانه‌های مختلف و استفاده از شبکه‌های اجتماعی و تولید محتوا در این شبکه‌ها و اطلاع‌رسانی رخدادها و رویدادها در دانشگاه ازجمله اقدامات معاونت فرهنگی در دوران کرونا بوده است.

   برنامه‌ریزی برای جمع‌آوری و توزیع کمک‌های مؤمنانه با مشارکت استادان، کارکنان و دانشجویان با هدف کمک به نیازمندان ازجمله برنامه‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه بوده و برگزاری نشست‌های تخصصی و فرهنگی به‌صورت مجازی و وبیناری با هدف توانمندسازی استادان و بصیرت دهی به آنان نیز از اقدامات معاونت فرهنگی و دانشجویی واحد اردبیل بوده است.

  آنا: در واحد اردبیل چند کانون فرهنگی فعال دارید و علاوه بر نام بردن اسامی این کانون‌ها بگویید در چه زمینه‌هایی مشغول به فعالیت هستند؟

  معصومی:  کانون فرهنگ و تمدن اسلامی(مطالعات فرهنگی، گفتگوی تمدن‌ها، تمدین نوین اسلامی)، کانون ایثار(فرهنگ ایثار و شهادت)، کانون مهدویت(قرآن و عترت)، کانون معرفت رضوی(اندیشه‌های امامان انقلاب اسلامی)، کانون قرآن و عترت(قرآن و عترت) و کانون جرعه نور(نماز و نیایش، امر به معروف و نهی از منکر) ازجمله کانون‌های فرهنگی فعال دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل هستند.

  کانون حجاب عفاف( امر به معروف و نهی از منکر، عفاف و حجاب)، مشاوران جوان(مهارت‌های زندگی، برگزاری کارگاه‌های مشاوره، اجتماعی، کارآفرینی، حقوق شهروندان)، کانون سلامت و پیشگیری از اعتیاد(مقابله با آسیب‌های اجتماعی، سلامت روحی و روانی) و کانون بازیگران جوان(نمایشنامه نویسی، فیلم و عکس، تئاتر) از دیگر کانون‌های فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل هستند.

  آنا: دانشجویان در دوران شیوع ویروس کرونا تا چه اندازه از فعالیت‌های فرهنگی استقبال کرده‌اند؟

  معصومی: دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل در قالب تشکل‌های دانشجویی و کانون‌های دانشجویی فعالیت خود را از فضای حقیقی به فضای مجازی انتقال داده‌اند و با توجه به شرایط ویژه کرونایی  فعالیت‌ دانشجویان قابل قبول بوده و با کاهش خطرات ناشی از این بیماری، فعالیت‌های دانشجویی روزبه‌روز بیشتر می‌شود.

  در این راستا جلسات متعددی با تشکل‌ها و کانون‌های دانشجویی برگزار شده و راهکارهای افزایش فعالیت آنان مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهای جدیدی برای تداوم بیش‌ازپیش فعالیت‌های گروه‌های دانشجویی در دانشگاه مورد بررسی و کنکاش قرار گرفته است.

  آنا: در زمینه سازماندهی امور رفاهی، معیشتی، روانشناختی و ورزشی دانشجویان چه فعالیت‌هایی داشته‌اید؟

  معصومی:  با توجه به شرایط خاص کرونایی و دستورالعمل ستاد استانی مبارزه با کرونا فقط دانشجویانی که واحدهای عملی داشتند و در رشته‌های خاصی تحصیل می‌کنند با ظرفیت یک‌سوم خوابگاه‌ها در سراهای دانشجویی اسکان داده شده‌اند.

  درباره موضوع روان‌شناختی مرکز مشاوره امین خدمات لازم را به دانشجویان ارائه کرده و همزمان در فضای مجازی با تشکیل گروه‌های مختلف به ارائه مشاوره رایگان به دانشجویان اقدام شده است.

  در حوزه ورزشی نیز بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده با رعایت پروتکل‌های بهداشتی دانشجویان به‌ویژه در واحدهای عملی خود از فضاهای ورزشی و تربیت‌بدنی دانشگاه استفاده کرده‌اند.

  آنا: با توجه به اینکه فلسفه وجودی و مأموریت اصلی معاونت دانشجویی ایجاد بستری مطمئن برای مشارکت دانشجویان است، این مشارکت مورد رضایت شما بوده است؟

  معصومی: در حوزه قرآنی جلسات تفسیر قرآن به‌صورت وبیناری و با ارائه مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه به‌صورت هفتگی برگزار شده و لینک مربوط به این جلسات به شکل عمومی در اختیار استادان، کارکنان و دانشجویان قرار می‌گیرد.

  آنا: در حوزه کرسی آزاداندیشی چه فعالیتی داشته‌اید و چه دستاوردهایی در این زمینه حاصل شده است؟

  معصومی: درباره برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی دانشجویی برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته و در همه واحدهای دانشگاهی استان گروه‌های دانشجویی آزاداندیشی تشکیل شده و اکنون برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری کرسی‌ها در سطح استانی صورت گرفته و در راستای برگزاری رویداد ملی کرسی‌های آزاداندیشی دانشجویی پس از برگزاری مناظره‌ها گروه‌های برتر به سازمان مرکزی دانشگاه معرفی خواهند شد.

  در این باره جلسات متعددی با عوامل اجرایی و گروه‌های دانشجویی شرکت‌کننده برگزار شده و دانشجویان در کارگاه‌های توجیهی در این باره شرکت کرده‌اند.

  آنا: دستاوردهای اداره کل فرهنگی اجتماعی دانشگاه به‌ویژه در حوزه قرآنی چگونه بوده است؟

  معصومی: وظایف اداره کل فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل همگام با سایر حوزه‌ها با برنامه‌ها و فعالیت‌های مختلف و متنوع فرهنگی با هدف ترویج و نشر فرهنگ اسلامی، تربیت و تقویت استعدادهای فرهنگی و هنری و تربیت نیروهای متعدد و مسئولیت‌پذیر در خدمت دانشگاهیان است.

  برگزاری شورای فرهنگی، ستاد اقامه نماز، شورای ستاد حجاب و عفاف، کمیته نشریات، کمیته برگزاری مراسم، ستاد امر به‌ معروف و نهی از منکر، برگزاری مسابقات سراسری قرآن و عترت در سه بخش کتبی، شفاهی و هنری در حوزه دانشجویان، استادان و کارکنان در سه مرحله واحدی، استانی و کشوری،  فعالیت بیش از پنج نشریه و مجله اجتماعی و فرهنگی، فعالیت بیش از ۱۱ کانون فرهنگی هنری، هیئت مذهبی و برگزاری مراسم در مناسبت‌های مختلف اعیاد و  مسابقات فرهنگی و هنری ازجمله دستاوردهای اداره کل فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل است.

  برگزاری نشست‌ها، میزگردها و جشنواره‌های استانی و ملی، همایش‌ها و کرسی‌های آزاداندیشی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی با رویکرد دینی، اعتقادی و مذهبی اردوهای علمی آموزشی سیاحتی و زیارتی، برگزاری جشن‌های دانش‌آموختگی و برپایی نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری و ده‌ها برنامه متنوع دیگر از دیگر دستاوردهای اداره کل فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل است.

  همه این دستاوردها بستر مناسبی را برای فعالیت‌های دانشجویی فراهم کرده و امیدواریم نودانشجویان و سایر دانشجویان با حضور و شرکت در این برنامه‌ها، تلطیف علم و فرهنگ را به‌صورت همزمان در دانشگاه سپری کنند و از امکانات موجود بهره‌ ببرند.

  برقراری تعامل و همکاری و مشارکت با سایر ادارات استان ازجمله استانداری، فرمانداری، ستاد اقامه نماز، سازمان تبلیغات اسلامی، جمعیت زنان فرهیخته، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل ورزش و جوانان، کمیته امداد امام خمینی، بسیج و سپاه، بنیاد نخبگان، بنیاد شهید، نیروی انتظامی، اداره کل اوقاف، ستاد مبارزه با مواد مخدر، دادگستری استان و... جزء فعالیت‌های این اداره کل است.

تازه ترین اخبار

fapjunk.com