•  755
   1399/01/04 پیام تبریک دکتر رسولی به مناسبت آغاز سال جدید: حرکت جهادی برای جهش تولید دانش بنیان را رسالت خود می‌دانیم
  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل با صدور پیامی، فرارسیدن سال نو را به خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی تبریک گفت.

   

  به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر اسحاق رسولی؛ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل با صدور پیامی، فرارسیدن سال 1399 را به خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی تبریک گفت. متن پیام دکتر رسولی به شرح زیر است:   

  بسمه تعالی شأنه

  اعضای محترم هیأت علمی، مدرسان، کارکنان شریف و دانشجویان گرامی دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل؛

  با احترام و سلامی آکنده از بهترین و زیباترین آروزها در سیرو سلوک بهاری و بی‌انتها در کوی ذات لایزال حضرت دوست، امیدوارم در سال نو با بهره‌مندی از نعمت بی‌بدیل سلامتی، سال خوبی را برای خود، خانواده، دانشگاه و کشورمان خلق کنیم، سال خوب تنها با آرزو کردن برای همدیگر بوجود نمی‌آید، باید برای همدیگر آرزوهای خوب داشته باشیم و در پی آن برای تحقق آنها، حداقل به میزان همان آرزوها، تدبیر خوب و تلاش شایسته داشته باشیم و در جاهایی که از پیش‌بینی‌ها و تدبیر و تلاش ما خارج هست، به خدای علیم و توانا، توکل کنیم. چرا که به قول حضرت مولانا:

  هر لحظه که تسلیمم در کارگه تقدیر

  آرام تر از آهو ، بی‌باک‌تر از شیرم

  هر لحظه که می‌کوشم در کار کنم تدبیر

  رنج از پی رنج آید زنجیر پی زنجیر

  سال 98 با وجود دشواری‌ها و چالش‌های بزرگ فراروی دانشگاه آزاد اسلامی، با تدابیر مدیران ارشد و جهادی دانشگاه آزاد اسلامی و در استان اردبیل با راهبردسازی‌های مقتضی، همدلی‌ها و هم‌افزایی‌های خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی سپری شد، در حالیکه در همین شرایط دشوار، خیز قابل‌توجهی برای تبدیل‌شدن به دانشگاه‌های نسل نو (دانشگاه‌های کارآفرین، فناور و معرفت‌‌بنیان) هم، برداشته‌شد. این کشتی بزرگ علم، فرهنگ و فضیلت بر روی تمام مشکلات و تلاطم‌های بوجود آمده به سلامتی شناور شد. اما در درون این کشتی بزرگ، همکاران ما جه اعضای محترم هیأت علمی و چه کارکنان شریف از نظر معیشتی و توازن ‌ ها در تناسب با فشارهای اقتصادی و روانی در وضع مطلوبی نبودند. اما با درک و شعوری بالا صبر و تحمل پیشه کردند و از تلاش و کوشش برای پیشروی این کشتی و ظرفیت ملی فروگذار نکردند. در تمامی حوزه‌های آموزشی، پژوهشی، فناوری و فرهنگی، دانشگاهی زنده و پوبا را به نمایش گذاشتند و بویژه کارآفرینی و تولید دانش‌بنیان در دانشگاه پاگرفت و در دل بحران‌ها و چالش‌ها، فرصت‌هایی برای دانشگاه خلق شد. شکل‌‌‌گیری سراهای نوآری و ورود 28 محصول دانش‌بنیان توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور دانشگاه به بازار و چرخه تجاری، کارآفرینی ورزشی، کارآفرینی گردشگری، کارآفرینی اجتماعی، ایجاد بیش از 500 نفر اشتغال جدید برای همشهریان و جوانان، تقویت رویکرد بین‌المللی‌گرایی با ایجاد سایت 4 زبانه انگلیسی، ترکی آذری، ترکی استانبولی، عربی و معرفی ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی در سطح بین‌المللی، کسب سه رتبه ارزشمند در جشنواره سراسری فرهیختگان (شرکت دانش‌بنیان برتر، باشگاه پژوهشگران برتر و آموزشکده سمای برتر)، تلاش برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های راکد و ارتقاء بهره‌وری در دانشگاه و مدیریت هزینه‌ها، راه اندازی مراکز تحقیقاتی آب و انرژی، راه‌اندازی مشارکتی مزرعه گردشگری، فعالسازی باشگاه فرهنگی ورزشی، راه‌اندازی سامانه مدیریت نشریات بین‌المللی با فعالیت شش نشریه علمی و تخصصی، راه‌اندازی سامانه شرکت‌ها و بنگاه‌های خرد، کوچک و متوسط، اتمام پروژه تالار چند‌منظوره فرهنگی خدماتی، ایجاد مرکز سنجش سلامت و استعدادیابی ورزشی، آمایش رشته‌های تحصیلی در استان و تأسیس 35 رشته تحصیلی جدید در مقعطع کارشناسی، پیشنهاد و تصویب طرح ارائه درس شناخت محیط زیست در سطح کشوری در دانشگاه آزاد اسلامی، تشکیل مجمع خیرین و مرکز نیکوکاری دانشگاه آزاد اسلامی و شروع طرح توسعه روستایی در یکی از روستاهای نمین با بهره‌گیری از ظرفیت‌های دانشگاه، نمونه‌ای از  فعالیت‌های انجام‌شده در سال گذشته هست.

  بدون‌تردید کارآمدتر شدن دانشگاه در گرو توجه به نیازهای ضروری و اساسی اعضای محترم هیأت علمی، کارکنان و دانشجویان گرامی هست. بر همین اساس توجه به سرمایه‌های انسانی و اجتماعی و مدیریت استعدادها و زمینه‌سازی برای هنرنمایی و خودشکوفایی اعضای محترم هیأت علمی، کارکنان و دانشجویان راه کارآمدترشدن دانشگاه و مفیدتر شدن دانشگاه به حال جامعه است.

  در سال جدید همچنان ارزش‌هایی که اصول راهنما برای تمامی فعالیت‌های ما هستند: مسأله‌گرایی، نوآوری و معنویت‌گرایی هست

  یعنی هر فعالیتی در هرحوزه ای  از دانشگاه انجام می‌شود باید جنبه مسأله‌گرایی، نوآوری و معنویت را با خود داشته باشد.

  با نیازسنجی‌هایی که در استان صورت گرفته و در پی آن با امکان‌سنجی‌هایی که در دانشگاه انجام شده است، شش موضوع کلیدی در استان به عنوان مسائل راهبردی برای پیشرفت استان تبیین شده اند که واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان بیش از سال گذشته بر روی آنها تمرکز خواهند داشت.

  1. بهبود نظام سلامت
  2. بهبود دانش‌بنیان صنعت گردشگری
  3. توسعه صنایع تبدیلی
  4. تولید بذر
  5. توسعه فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی(بویژه صنایع خلاق و فرهنگی)
  6. بهبود سیستم و بهره‌وری

  خوشبختانه از سال گذشته در زمینه هر شش موضوع راهبردی، پروژه‌های قابل‌توجهی هم شروع شده و برنامه‌های عملیاتی در حال پیاده‌شدن هست.

  معتقد هستیم این موضوعات راهبردی به دقت تعیین شده‌اند. چنانچه امروزه پرداختن به موضوع سلامت بیش از پیش خودش را در جامعه ما نشان داده است. موضوعی که در تعالیم دینی ما، حتی احکامی چون نماز و روزه و حج هم تخفیف داده می‌شود. اینکه ما بجای درمان‌محور بودن  باید به سمت سلامت‌محوری (سلامت جسمی، اجتماعی، روانی و معنوی) و سبک زندگی سالم حرکت کنیم.

  باعنایت به تعیین امسال به عنوان سال جهش تولید از سوی امام و رهبر فرزانه انقلاب، رسالت خود می‌دانیم در زمینه جهش تولید دانش‌بنیان حرکت جهادی در دانشگاه داشته باشیم. همچنین، ظرفیت‌ها و قابلیت‌های علمی دانشگاه را به عنوان پشتوانه جهش تولید در خدمت بخش اقتصادی و صنعتی استان قرار دهیم.

  ما به عنوان دانشگاه آزاد اسلامی معتقد هستیم رمز ماندگاری ما در این هست که بیشتر به درد جامعه بخوریم و ارزش‌هایی برای جامعه خلق کنیم که جامعه در انتظار آنها هستند و یا نیاز به آنها را به خوبی در می‌یابند. شاید برخی این مسئله را مطرح سازند که دانشگاه آزاد اسلامی خود مسائل زیادی دارد که بهتر هست به جای جامعه به آنها بپردازد. اما اگر درست نگاه کنیم هر دو لازم و ملزوم همدیگر هستند. قبل از هر چیزی، دغدغه ما باید این باشد که نسل جدید، چرا باید بجای دانشگاه‌های رایگان با پرداخت شهریه در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل کنند؟ اگر در گذشته و تاکنون پاسخ این سوال دسترسی آسان به آموزش عالی بود با وجود ظرفیت و صندلی خالی در آموزش عالی کشور، از امروز به بعد تنها عامل کیفیت هست که می‌تواند انگیزه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی را ایجاد کند. از این رو تبدیل‌شدن به نسل نوین دانشگاه برای ما موضوعی شعاری نیست بلکه موضوعی حیاتی هست. دانشگاه آزد اسلامی باید نماد تحول و کارآمدی باشد و در بین نسل جدید به عنوان یک دانشگاه پیشرو در عرصه تبدیل علم به عمل و تبدیل ایده‌ها به پدیده‌ها باشد. به گونه‌ای که همه دانشجویان، اعضای هیأت علمی و کارکنان بیش از پیش در این دانشگاه مردمی، احساس افتخار و بالندگی کنند. تحول‌گرایی متوازن در ابعاد فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و فناوری با رویکرد دانشگاه مسأله گرا، کارآفرین و معرفت‌بنیان، مسیری هست که در سال جدید با قوت بیشتر به حول و قوه الهی در آن حرکت خواهیم کرد تا بتوانیم در چهارچوب سیاست‌های کلان دانشگاه آزاد اسلامی، نقش بارزتری در توسعه استانی داشته و دانشگاهی  پیشرو در تحقق‌بخشی به اصول گام دوم انقلاب اسلامی و پیشگام در مسیر تمدن‌سازی نوین اسلامی ایرانی  باشیم. در پایان، خاضعانه از درگاه خدای منان توفیق بندگی، خدمت و رستگاری می‌طلبیم.

               

   

             اسحاق رسولی

             رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل

   

   


   

   


   

تازه ترین اخبار

fapjunk.com