•  1593
   1398/06/30 در گفتگو با آنا تشریح شد؛ جزئیاتی از فعالیت‌ دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی در اردبیل/ از تولید محصول داخلی تا برپایی نمایشگاه در سوریه
  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل با توجه به فعالیت‌های دانش‌بنیان این دانشگاه از تجاری‌سازی و تولید صنعتی و نیمه‌صنعتی محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه متبوع خود خبر داد.

  اسحاق رسولی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا در تشریح اقدامات دانش‌بنیان این واحد دانشگاهی اظهار کرد: دو واحد فناور این دانشگاه به شرکت دانش‌بنیان تبدیل شده‌ و در حال فعالیت هستند و اکنون ۱۱ محصول از این دو شرکت و واحدهای فناور به مرحله تجاری‌سازی رسیده است.

  وی افزود: یکی از محصولات شاخص دانش‌بنیان واحد اردبیل، چراغ روشنایی هوشمند است. حدود یک سال است که این ایده‌های دانش‌بنیان اجرایی شده است، البته اصل ایده‌ها از مدت‌ها پیش بوده و برخی از آن‌ها حدود چهار یا پنج سال است که فعالیت می‌کنند؛ اما تجاری‌سازی و تولید صنعتی و نیمه‌صنعتی محصولات از یک سال قبل آغاز شده است.

  رسولی ادامه داد: در این راستا استارت کار را زدیم و کارهای واحدهای فناوری را که متوجه شده بودیم در توجیه اقتصادی دارند و موفق خواهند شد، سروسامان دادیم و سپس با عقد قرارداد، فضا و امکانات را در اختیار آن‌ها  قرار دادیم.

  شرکت دانش‌بنیان دانشگاه آزاد جزء ۳ شرکت صنعتی‌شده استان اردبیل

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل بیان کرد: اکنون چراغ روشنایی هوشمند از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارزیابی و به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان درجه دو انتخاب شده است. در استان اردبیل سه شرکت دانش‌بنیان داریم که محصولات‌شان در کل استان، صنعتی شده که یکی از این شرکت‌های دانش‌بنیان صنعتی‌‌شده متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است.

  حمایت استاندار اردبیل از عقد قرارداد یک میلیارد تومانی با دانشگاه آزاد اسلامی

  رسولی اظهار کرد: از مدت‌ها پیش به دنبال عقد قرارداد یک میلیارد تومانی با امور پایانه‌ها بودیم که بالاخره با موافقت و همکاری استاندار اردبیل در لحظه آخر قرار شد این قرارداد منعقد شود و استاندار نشان داد که همراهی و همدلی خوبی با مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی دارد؛ چراکه ما شرکتی هستیم که هم داخل استان بوده و هم دانش‌بنیان هستیم.

  رئیس واحد اردبیل گفت: چون تولیدمان داخلی است، استانداری اردبیل حمایت می‌کند که اداره‌ها از ما خریداری کنند و از خارج از استان خریداری نکنند. تاکنون شرکت دانش‌بنیان ما حدود ۸۰۰ میلیون تومان قرارداد داشته‌اند و اگر این قرارداد امسال استارت بخورد، دنبال این هستیم که با وزارت راه و شهرسازی ارتباط بگیریم تا بتوانیم در بازاریابی آن فعالیت کنیم و بتوانیم جهش بزرگی در این شرکت دانش‌بنیان داشته باشیم.

   

   

   

  رسولی خاطرنشان کرد: محصولات دیگر دانش‌بنیان این دانشگاه شامل ۱۰ محصول میکس گیاهان دارویی است که در زمینه دیابت و ... است و البته تعداد محصولات به ۲۲ محصول رسیده است؛ اما به‌صورت رسمی ۱۰ محصول به مرحله تجاری رسیده که همه این‌ها برای دومین شرکت دانش‌بنیان واحد اردبیل است.

  سفارش تولید ۱۵ خودروی کارتینگ پیشرفته برای مجموعه گردشگری

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل عنوان کرد: در کنار دو شرکت دانش‌بنیان، یک‌سری واحدهای فناور هم داریم که برخی از آن‌ها نیز موفق شده‌اند محصولات‌شان را عرضه کنند. به‌طور مثال یک مورد موضوع خودروی کارتینگ پیشرفته است که تعدادی از دانشجویان برای یک مجموعه گردشگری ۱۵ دستگاه خودروی کارتینگ پیشرفته سفارش گرفته‌اند و شرکتی نیز در زمینه تولید ماشین‌آلات خشک‌کن میوه و اسانس‌گیری میوه فعالیت می‌کند و چند روز پیش بود که سه دستگاه آن را عرضه کردند.

  وی اظهار کرد: در حوزه دانش‌بنیان خیز بلندی برداشته‌ایم. اکنون یک قرارداد آموزشی-پژوهشی با یک شرکت تولیدکننده توپ ورزشی منعقد کرده‌ایم. آن‌ها محصولی داشتند که وارداتی و مواد اولیه آن پلاستیکی بود؛ به‌دلیل تحریم‌ها با مشکل واردات مواجه شده‌اند و تاکنون به سختی و با مشکلات فراوان این مواد وارد می‌شد؛ البته هنوز سالانه حدود ۵ هزار تن مصرف وارداتی در این زمینه داریم.

  رسولی افزود: همکاران بخش علمی ما با مهندسی معکوس، فرمولاسیون آن ماده اولیه را پیدا کردند؛ تولید آزمایشی آن را انجام دادند و خوشبختانه موفق بوده‌اند. اکنون در پی این هستیم که با همان کارخانه برای تولید صنعتی اقدام کنیم. تولید آزمایشی ماده اولیه صنایع پلاستیکی تمام شده و در حال رایزنی برای همکاری و توسعه هستیم که حدوداً تا سه ماه آینده راه‌اندازی خواهد شد.

  تولید نیمه‌صنعتی رنگ‌های طبیعی خوراکی

   

   

   

  رئیس واحد اردبیل خاطرنشان کرد: در زمینه تولید رنگ‌های طبیعی خوراکی نیز تولید نیمه‌صنعتی را آغاز کرده‌ایم زیرا تولید آزمایشی آن به‌صورت موفقیت‌آمیز انجام شده است؛ اکنون در حال تجهیز کارگاه برای تولید نیمه‌صنعتی این محصول هستیم که احتمالاً تا یک ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل تأکید کرد: رنگ‌های طبیعی خوراکی همگی وارداتی هستند و این اقدام دانشگاه آزاد اسلامی هم از نظر سلامت به جامعه خدمت بزرگی کرده است (چراکه همه رنگ‌های مورد استفاده در مواد غذایی شیمیایی هستند) و هم موجب صرفه‌جویی بالای ارزی خواهد شد.

  وی گفت: طرحی در زمینه پرورش بوقلمون نیز در حال انجام است که فاز نخست آن به‌گزینی بوده است، به این معنی که در کشور یک نژاد خاص از بوقلمون را جمع‌آوری کرده‌اند و چون در بازارهای اروپایی و عربی خواهان زیادی دارد در حال ترویج است. این هم از طرح‌های خیلی موفق است که اجرایی شده است و غیرمستقیم به کشورهای عربی از جمله عراق صادر می‌شود.

   

   

   تازه ترین اخبار

fapjunk.com